Objevujte nové
zážitky ve Skotsku

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, která se nachází v severní části ostrova Velká Británie.
Více o zájezdu

Eilean Donan Castle

Eilean Donan je malý ostrůvek na jezeře Loch Duich v západní části Highlands - Skotské vysočiny. S pevninou je spojený kamenným mostem pro pěší a leží přibližně 800 metrů od vesnice Dornie. Ostrůvek nese jméno keltského světce a mučedníka Donana, který byl umučen v roce 617. Na ostrově je malebný středověký hrad Eilean Donan Castle z roku 1230, jehož podoba je obecně známa z mnoha fotografií a filmů. Hrad má strategicky výhodnou polohu nad soutokem zálivů Alsh, Long a Duich. Dominuje mu střílnami opatřená věž zvedající se přímo od vodní hladiny, díky které v minulosti budil pocit nedobytnosti. Původní hrad nechal postavit Alexander II., který chtěl kraji zajistit obranu proti nájezdům Vikingů. Eilean Donan Castle se po dlouhou dobu stal domovem rodiny Mackenziů z Kintailu, v 16. století ho pak zdědil rod Macraeů, jehož potomci žijí dodnes. V dobách své největší slávy byl hrad velmi pevný a odolný – podle legendy ho údajně dva muži a chlapec dokázali ubránit proti mnohonásobné přesile.

Poté, co se stal na počátku 18. století baštou jakobitů, jej v roce 1719 zničily anglické válečné lodě. Sídlo bylo nejdříve obsazeno španělskými válečnými jednotkami, které měly pomoci Jakubu Stuartovi. Když se o tom ale dozvěděl král Jiří, poslal na hrad válečné lodě, které vyhnaly Španěly pryč, a hrad pomocí španělských zásob střelného prachu vyhodili do povětří. Obnovy se hrad dočkal teprve v letech 1912 – 1932, kdy si jej vzal do parády plukovník John Macrae-Gilstrap, který ho odkoupil. Jeho současná podoba tedy pochází z této poměrně nedávné minulosti, to ale hradu na kráse nikterak neubírá. Tehdejší rekonstrukce zahrnovala i stavbu obloukovitého mostu, který měl zjednodušit dosavadní přístup na hrad. Hrad mohl být tedy v roce 1932 znovu otevřen pro veřejnost. V r. 1983 si hrad vzala na starost charitativní společnost The Conchra Charitable Trust.

V současnosti je Eilean Donan Castle jedním z nejvíce fotografovaných hradů ve Skotsku a také oblíbeným místem pro pořádání svateb či jiných událostí. Na svědomí to má nejen romantický duch tohoto místa, ale také nádherná okolní krajina. Za hezkého počasí je možné z hradu dohlédnout až na ostrov Skye.